حلوایی برای رفع گرسنگی

به نام خدا

 

                      حلوای ماه رمضان

 

تفاوت جبهه های جنگ ایران و عراق در تمامی زمینه ها بود ، از معنویات گرفته تا امکانات و تسلیحات و ...!

این تفاوت ها به حدی بود که کلیه ی کارشناسان نظامی ، بی تردید جبهه ی پیروز را نیروهای عراقی تا بن دندان مسلح ، می دانستند .

ولی آن چیزی که کارشناسان نظامی همیشه از آن غفلت می کردند و در مقابل شکست نیروهای عراقی انگشت حیرت به دندان می گزیدند ، بعد معنوی حاکم در بین نیروهای ایرانی بود .

در جبهه های ایران آنچنان معنویت سیطره انداخته بود که کلیه ی کمبودهایی که می توانست هر سپاهی را به شکست به کشاند ، در بین آنان انگار معنا نداشت !

کمبود های لجستیک و تسلیحاتی ، با جانفشانی نیروهای معتقد ایرانی ، به سخره گرفتن استراتژیست هایی بود که همه چی را از دریچه ی تنگ مادی می نگریستند!

در سنگرهای عراقی ، انواع و اقسام کمپوت ها و کنسروهای کشورهای مختلف مانند خس و خاشاک زیر دست و پای عراقی ها تلف می شد . بالاخص کنسرو گوشت هلندی که حتی در بین نیروهای ایرانی هم طرفداران بی شماری پیدا کرده بود .

ولی در جبهه ی ایران ، مواد غذایی هم مانند تسلیحات ، حکم کیمیا را داشت !

کمبود مواد غذایی خصوصا در خطوط مقدم نبرد ، حال و هوای خاصی به نیروهای ایرانی داده بود ! آنجایی که هر خرما ساعت های دهان به دهان می گشت و هر قطره آب ، تنها باعث تر شدن لب های خشکیده می شد ! آن هم پس از دست به دست شدن بسیار که اولین نفر که لبش را تر می کند ، کس دیگری باشد!

حکایت حلوای ماه مبارک رمضان ، هنوز هم بین باقی مانده های جنگ ، حلاوت خاص خود را دارد !

حلوایی که روغنش از ته مانده ی روغن غذاها گرفته می شد ، و شکرش از خاک قندهایی که مربوط به جیره ی هر نفر می شد ، و یا سوغات از مرخصی برگشته ها بود.

و آرد آن که از خرد و آرد کردن نان خشک هایی بدست می آمد که اکثر آن را کپک فرا گرفته بود...

حلوای رمضان ساده درست می شد ، ولی طعم آن به سادگی از ذهن نمی رفت!

 ----------------------------

و اما بعد...

در این روزها قلب انسانی از فجایع رژیم اشغال گر قدس ، در غزه به درد می آید.

هرکدام ازما با دیدن صحنه های درد کشیدن کودکان و نوجوانان فلسطینی ، چیزی را در ذهن خود مرور می کنیم و نجوایی زیر لب داریم.

جشنواره ی بین المللی وبلاگی ، نامه ای به کودکان غزه ،‌همان احساسات زیر لب شماست .

 

http://www.diareranj.ir/2009/01/post-147.php

/ 367 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محبت

برادر خوبم ... تشریف بیارید نگاهی به وبلاگ برادرم بیندازید .... فکر میکنم برای شما خالی از لطف نباشه !

نی لا

عرض سلام و ارادت خدمت استاد بزرگوارم / حاج اقای درخشنده. ملتمس دعای شما در این ایام ... هستم .

عالیه

ازخداپرسیدم:چی دوست داری گفت:سخاوت دیوانه گفت:حماقت غم گفت:ملامت کوه گفت:صلابت معشوق گفت:نگاهت فدای توکه گفتی رفاقت

هرمز ممیزی

با عرض سلام و تشکر از ابراز محبتتان[گل] این روزها دل ملت خون است که هنوز نسلی از انقلاب نگذشته احساس میکند زور گویان بر او مسلط اند و حتی گوش شنوائی یافت نمیکند تا ناله دلشان را فریاد کنند !

مرزایی

سلام دوست داشتنی عزیز مه خداکند که دارای صحت کامل باشید، عزیزم میدونی تو محشر کردی با این سلیقه جزاب و زیبای خود من ازش خیـــــلی خیــــــــــــــــلی خیـــــــــــــــــــــــــلی .... خوشم اومد و همچنان قابل ذکر میدونم که اسم وبلاگ شما بجوری دلرباست راسش زیبا ترین هستید همه مطالبت رو خوندم واقعا لذت بردم شما چه میشه من رو توی این وب خود لینک کنید به این نام (عاشقانه ها -::- موج خروشان عشق) و به من هم خبر بده که من وب شمارو به کدام اسم قشنگ لینک کنم واز زیبای عطر و طراوت شما وب خودرا زیبا تر کنم وب من : http://www.ashiqanaha.tk وب شخصی من: http://www.abosufiun.tk موفق تر بشه توی همه زندگی من منتظرم بدو بیا دیگه 1 2 3 ....... ... Email: abosufiun9@yahoo :----: abosufiun9@gmail.com

بهترین کتاب دفاع مقدسی که خوانده ام

مهلت ارسال آثار: ساعت 20 دوشنبه 14 مرداد ماه پرشین بلاگ به روال سابق برگزاری جشنواره های آن لاین، این بار نیز با همکاری دبیرخانه مجازی جشنواره ارتش جمهوری اسلامی ایران، دست به برگزاری جشنواره ای با موضوع «بهترین کتابی که در باره دفاع مقدس خوانده ام» زده است. از همه وبلاگ نویسان فارسی دعوت می شود که پست ها و مطالب خود را از طریق کامنت بر روی وبلاگ http://onlinefestival.persianblog.ir/ یا به آدرس onlinefestival@yahoo.com ارسال نمایند. یک سوم آثار ارسالی در مرحله اول انتخاب و به مرحله دوم داوری در جشنواره ارسال می شود.

انجمن فرزانگان کویر

با سلام بدبختی زمانی است که تا شروع به بازی می کنی یکی شروع می کند به شمردن :یک، دو، سه، چهار،کاکا سیا به کنار . انجمن فرزانگان کویر

نازنین یار

سخنی با دادستان؛ مدعی العموم چه هنگام وارد صحنه خواهد شد؟ موسوی و کروبی را دستگیر کنید ... نازنین یار به روز شد.

یاسر حمزه لوی

پیشکسوتان دفاع مقدس و گروه سایت های پرشین بلاگ به منظور بزرگداشت میراث فرهنگی و ارزشمند هشت سال دفاع مقدس و معرفی دستاوردهای آن در فضای مجازی، مسابقه "میراث دفاع مقدس در فضای مجازی" را همزمان با سالگرد تجاوز بیگانه و دفاع قهرمانانه ملت ایران، برگزار می کنند. بخش های مسابقه : علاقمندان به همراهی در این حرکت فرهنگی و ملی می توانند از اول مهرماه 1390 به مدت یکماه آثار خود را در دو بخش اصلی مسابقه شرکت دهند: الف. یادداشت های وبلاگی دفاع مقدس با موضوعات آزاد اعم از: تاریخی، تحلیلی، دلنوشته، طنز، قطعه ادبی و غیره ب . کاریکاتور، عکس، نقاشی، انیمیش، کلیپ ، فلش، فیلم کوتاه و غیره شرکت کنندگان پرشین بلاگ: در صورتی که در پرشین بلاگ وبلاگ دارید، کافیست هنگام نوشتن مطلبی که میخواهید برای این مسابقه اختصاص دهید، گزینه ی " ارسال به جشنواره پیشکسوتان دفاع مقدس " را که در زیر ادیتور قابل مشاهده است تیک بزنید. همچنین در صورتی که وبلاگی تخصصی در حوزه ی دفاع مقدس دارید، آدرس آنرا همراه با مشخصات فردی خودتان به ایمیل defa@persianblog.ir ارسال کنید. لطفا یک شماره تلفن نیز همراه با آثار خود برای ما